The best Side of hpv aşısı şikayet

Dış gebelikte karın şişer mi? Dış gebelikte karın şişmesi gibi belirtiler görülebilir ancak her durumda olmayabilir. 

'Dış gebelikte adet olunur mu?' derseniz, tıpkı sağlıklı hamilelikte olduğu gibi adet kanaması beklenmez ama bu durumun kesinliği yoktur, istisnai bir durum olabilir.

Gebelik boyunca salgılanan progesteron rahimin endometriyumun fonksiyonel tabakasını kalınlaştırır ve gebelik için daha uygun hale getirir.

“Dış gebelik neden olur?” sorusu da konu hakkında merak edilen bir diğer sorudur. Dış gebelik tüm kadınların başına gelebilecek bir durum olduğundan aktif cinsel yaşantısı olan her kadın bu riski taşır.

Karın/ kasık ağrısı: Karın ağrısı en sık görülen belirtidir ve vakaların neredeyse hepsinin dış gebelik olduğunu gösterir. Karın ağrısının sebebi ise normalde bebeğin geliştiği yer olan rahim vücutta en fazla genişleyebilen bir organdır fakat dış gebelikte bebeğin olduğu yer rahim olmadığından yerleşilen yer bir süre sonra dokuya baskı yaparak veya orayı rüptüre (parçalanma) yaptığından dolayı ağrı gelişmektedir.

Dış gebelik belirtileri bazen hamilelik belirtileriyle karıştırılabilir. Ancak dış gebelikte yaşanan bazı semptomlar normal gebelikte görülenlerden farklıdır. Dış gebelik alt karın ağrısı, vajinal kanama gibi belirtilerle anlaşılabilir. Döllenmiş yumurta rahim dışında yerleştiğinde rahimdeki normal gebelikte olduğu gibi hCG üretimi gerçekleşir.

Halk arasında yaygın olarak "tüplerin bağlanması" olarak bilinen ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu sonrasında da hamile kalan bireylerde dış gebelik gelişmesi riski daha yüksektir.

Doktor bireyin hamile olduğunu doğrulamak için insan koryonik gonadotropin hormonu yani HCG kan testi yapılmasını isteyebilir. Bu hormonun seviyeleri hamilelikte artar.

Dış gebelik nadir durumlarda kendiliğinden sonlanabilmektedir. Erken teşhislerde medikal ilaç tedavisi ile sonlandırılmakta bazen de cerrahi işlem gerekebilmektedir.

Kayıt işlemleri sırasında verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi Detay birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır) tarafından 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metni*’nde verilen amaçlarla sınırlı olarak işlemesine, kayıt altına alınmasına ve muhafaza edilmesine aynı zamanda hizmet ilişkisi içerisinde olduğu üçüncü kişiler ile paylaşmasına muvafakat ediyor ve onay veriyorum. KVKK Metnini onaylamalısınız.

Rahim içi gebeliklerde olduğu gibi, dış gebelikte de eşler arasında kan uyuşmazlığı varsa daha sonraki gebeliklerde oluşabilecek bebeği koruma amacı ile kan uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması önerilir.

Gebelik esnasında bulaştığında, bebeğin gelişimini bozan ve sakatlığa neden olabilecek bazı enfeksiyonlar vardır. Bunlar bazı kan testleri yapılarak araştırılır. Bu hastalıklara karşı bağışıklığı olmayan kadınlara gebelik öncesi aşı uygulanır. Geç ve güç gebe kalan hastalara gebeliği kolaylaştıracak ve yumurtlama zamanını belirleyecek önerilerde bulunulur.

Tüplerin bağlanması olarak bilinen tüp ligasyonu işlemi de kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olmasına rağmen ektopik gebelik riskini artırabilir.

Dış gebeliğin nedenleri ve gelecekte dış gebeliğe neden olabilecek hangi risk faktörlerine sahip olunabileceği konusunda bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *